Jak si vybrat sluneční brýle na řízení?

Jak si vybrat sluneční brýle na řízení?

po, 20 čvc 2020

Auto řídí dnes prakticky každý z nás. Někdo si jízdu za volantem v klidu užívá i bez slunečních brýlí, jiný v nich naopak řídí pomalu i za deště. Za volantem ale nejsou brýle jako brýle. Ty levné obyčejné mohou nadělat více paseky, než si myslíte a naopak správný výběr nám může jízdu velmi usnadnit, zpříjenit a hlavně ji udělat bezpečnější. Jak si tedy vybrat brýle na řízení?

 

Barva brýlových čoček

Samotná barva čoček je při výběru slunečních brýlí určených převážně na řízení velmi důležitá. Barva totiž může ovlivnit viditelnost a snížit vizuální kontrast. Na trhu seženete nespočet barev, ale měli byste se držet šedých, hnědých nebo dalších neutrálních barev. Naopak barvy, kterých byste se měli vyvarovat, jsou růžová, zelená, modrá, žlutá nebo oranžová. Všechny tyto barvy mohou totiž ovlivnit vnímání okolí a výrazně ho zkreslit!

Rám slunečních brýlí

Jaký rám brýlí na řízení je ten správný? Tady opět platí zlatá střední cesta, protože například příliš velké obruby zabraňují perifernímu vidění, a když špatně vidíme periferně, zvyšujeme tak riziko vzniku dopravní nehody. Příliš úzké brýle zase mohou bránit zraku jinak. Ideální variantou na řízení jsou například brýle letecké, neboť mají velké čočky, ale tenkou obrubu. Dostatečně tak chrání oči před světlem, ale zároveň umožňují dobré periferní vidění. Koukněte se na náš výběr aviator sunečních brýlí sem.

 

 

Funkce brýlových čoček

Když si budete vybírat brýle na řízení auta, nesoustřeďte se pouze na barvu čoček, ale i na jejich funkci. Fukcí by totiž měly mít hned několik:

 

Antireflexní vrstva čoček

Antireflexní vrstva čoček eliminuje odrazy a umožňuje tak propouštět více světla. To zvyšuje kontrast a zlepšuje viditelnost. Další výhodou je odpuzování mastnot, díky čemuž budou vaše sluneční brýle čisté po delší dobu. 

 

Gradientní barva čoček

Jedná se o barvu, která poskytuje lepší výhled na silnici. Gradientní barva čoček ztmavuje jasnou oblohu a nechává přirozenou barvu palubní desky bez zkreslení.

 

Polarizované čočky

Polarizované čočky mají speciální filtr, který zabraňuje nepříjemnému odrazu slunečního světla přímo do očí, které pak může způsobit "oslepení", kvůli kterému často dochází k dopravním nehodám.

Už máte své sluneční brýle, které používáte výhradně na řízení auta?

Váš tým Easy Optic

Vložte komentář

Pole označená jako "*" jsou povinná.

Maximální počet znaků je 1500.