Přepnout menu

Oční vyšetření

Proč je pravidelné oční vyšetření důležité:

Podle očních lékařů by si měl dát každý vyšetřit zrak jednou ročně.  Kontrolní oční vyšetření je důležité pro odhalení nejen očních problémů. Může mnohé napovědět i o celkovém zdravotním stavu. Stav cév je vidět nejlépe právě na očích. Více než 50 % populace má nějakou formu oční vady a i malá oční vada může bez správné korekce vést k bolestem hlavy a únavě. Vyšetření je naprosto bezbolestné a zabere nám pouze chvilku.

Děti by měly absolvovat první oční vyšetření ve věku 6 měsíců, poté ve věku 3 let a dále před zahájením školní docházky ve věku 6 let. Pouze tak lze zabránit zhoršení zrakové ostrosti, které v pozdějším věku není možné plně vykorigovat brýlemi ani chirurgickým zákrokem. 

U dospívajících může oční vada způsobovat některá omezení, např. při studiu, při sportu atd. Často se právě v tomto věku objeví tzv. školní myopie, která může souviset s celkovým růstem organismu. To však lze snadno vyřešit ať už brýlemi, ve kterých je dnes obrovský výběr a jejichž nošení dnes snad nikdo nevnímá jako handicap, nebo kontaktními čočkami.

I v průběhu dospělosti se potřeba zrakové korekce může průběžně měnit, a to jak v případě krátkozrakosti tak dalekozrakosti nebo astigmatismu. Proto je pro zachování dobré kvality vidění vhodné si nechat zrak vyšetřit alespoň každé dva roky. Ve věku mezi 40. a 60. rokem života se náš zrak přirozeně horší v důsledku ztráty schopnosti přeostřovat mezi pohledem do dálky a do blízka. A tak i v případě, že jsme nikdy neměli problémy s očima, je důležité zajít na preventivní oční vyšetření, protože některé naše problémy (např. bolesti hlavy, zad, krční páteře) mohou souviset právě se zhoršeným zrakem.

Když dosáhneme věku 60-ti let, náš zrak se většinou ustálí. Někdy se ale může stát, že zhoršování zraku pokračuje. Oční odborníci doporučují v tomto věku oční vyšetření dvakrát ročně, pokud není z jakýchkoliv důvodů potřeba navštívit očního specialistu ještě častěji. Oční odborník může díky stavu našich očí odhalit i příznaky závažných systémových onemocnění.

Co lze očekávat při očním vyšetření:

Základním minimem je test zrakové ostrosti a vyšetření štěrbinovou lampou. Dále lze provést test barevného vidění, test kontrastní citlivosti, vyšetření zorného pole (cena se může lišit podle konkrétní služby a stráveného času).

         

Jak často je třeba absolvovat oční vyšetření:

Minimálně jednou za rok, pokud nosíte brýle, a každých 6 měsíců až 1 rok, pokud nosíte kontaktní čočky. Objednejte se na vyšetření již teď v Easy Optic Vision Center.

 

Kolik vyšetření stojí:

Náklady na oční vyšetření se mohou významně lišit podle toho, kde vyšetření absolvujete, a na základě dalších faktorů, např.:
zda vyšetření provádí optometrista nebo oftalmolog,
zda vyšetření zahrnuje nasazení kontaktních čoček nebo jiné služby související s kontaktními čočkami.

V rámci refrakčního centra Easy Optic se cena za oční vyšetření pohybuje od 300 Kč za základní kontrolu do 650 Kč za rozšířené vyšetření zraku a očí. Oční vyšetření může vyžadovat různé postupy a čím jsou tyto postupy složitější a delší, tím je také vyšetření dražší.

Chcete zakoupit pouze obruby nebo také skla?