Používáme cookies!
Potřebujeme je pro ukládání nákupního košíku, personalizaci obsahu, marketingové a analytické účely.
Jednou z hlavních funkcií slunečních brýlí je chránit oči před škodlivým UV zářením. K tomu slouží UV filtr ve slunečních sklech brýlí. UV filtr není závislý na světlosti resp. tmavosti skel. I čiré brýlové čočky mohou mít UV filtr chránící zrak před škodlivým UV zářením.
Ne všechny brýle poskytují očím potřebnou ochranu! Tónované brýle vás ochrání před oslněním, ale propouštějí UV záření. Je proto lepší zvolit brýlová skla, která nepropouští UV záření a část infračerveného a modrého světla. Na ochranu proti oslnění můžete volit z různých barev (hnědá, zelená, šedá...), materiálů a povrchových úprav. S nasazenými brýlemi byste měl/a dobře vidět, jak z hlediska vnímání barev, tak z hlediska kontrastu.
Nejen to. Při výběru slunečních brýlí můžete volit mezi různými barvami. Vaše rozhodnutí záleží na Vašem estetickém cítění. Mějte však na paměti, že každý z nás má specifický optický aparát. Šedé tóny jsou často vhodné pro dalekozraké jedince. Osoby krátkozraké preferují hnědou, která redukuje odlesky vznikající při vyšším kontrastu. Žlutá zvýrazňuje kontury a zvyšuje kontrast, poskytuje pohodlí hlavně řidičům, zejména při zhoršených světelných podmínkách. Pokud neodoláte módním trendům a brýlím v pastelově modré nebo růžové barvě, ověřte si, zda filtrují UV záření, a nenoste je za silného světla.
Pokud již nosíte dioptrické brýle, jsou pro Vás vhodná sluneční dioptrická skla, která Vám umožní vidět skvěle i ve slunečních brýlích. Pokud na slunci nechcete přehazovat dioptrické brýle za sluneční dioptrické, jsou pro Vás tím nejlepším řešením samozabarvovací skla. Díky těmto sklům můžete nosit pouze jeden pár brýlí, jejichž skla mění barvu v závislosti na expozici UV záření (uvnitř jsou čirá, s přechodem ven se sama zatmaví). Více jsme o těchto v současnosti velmi populárních sklech napsali v nedávném článku zde.