Bestsellery minulého století

Bestsellery minulého století

ne, 08 srp 2021

Pryč jsou časy velkých kulatých brýlí s drátěnými obroučkami. Během jednotlivých dekád se ve všech oblastech módy, včetně brýlí, vystřídalo mnoho stylů a trendů. Brýle se změnily z praktických nástrojů na zlepšení zraku na módní doplněk a ještě mnohem víc. Pojďte s námi v následujícím článku poodhalit, které z nich byly v jednotlivých desetiletích minulého století nejvíc populární.

1940s–1950s

S tím, jak lidé toužili po stále stylovějším oblečení, automobilech i doplňcích, rostla i touha po módních brýlí. Na konci čtyřicátých let se objevily první brýlové obroučky, které vypadaly podobně jak je známe dnes. První takové modely kombinovaly plast a kov a byly oblíbené pro svůj design zvýrazňující obočí neboli browline. Nabízely se v několika různých barvách a v 50. letech tvořily dokonce polovinu všech prodaných brýlí.

Modelem inspirovaným touto dobou je Ray Ban Club Master, který je jedním z evergreenů této značky. U nás si ho můžete pořídit třeba v nové barevné kombinaci havana a tmavě šedá RB 5154.

Clubmaster RB 5154

Také herečka Millie Bobby Brown ve spolupráci s Vogue se k tomuto stylu vrací a využívá jeho nadčasovosti u Vogue VO 4164.

Vogue VO 4164

Dalším velkým hitem padesátých let byly brýle ve tvaru kočičích očí. Ikonické brýle, které nosila zbožňovaná Marylin Monroe, není třeba příliš představovat. Byly to první brýle, jejichž design využíval ženskou eleganci. Původně byly navrženy pouze pro nošení s dioptrickými skly, ale Audrey Hapburn odstartovala trend slunečních kočičích brýlí díky kultovnímu filmu Snídaně u Tiffanyho.

Cat eye obroučky jsou šik v jakémkoliv provedení. Naším tipem jsou tyto Dolce & Gabbana DG 3335 s leopardím vzorem. Jak by asi slušely slavné Marylin?

DG3335

I mezi našimi slunečními brýlemi najdete řadu kočičích modelů. Extravagantní Vogue VO 5377S v nabídce nepřehlédnete.

Vogue VO 5377S
1960s–1970s

Modely brýlí v šedesátých letech byly stejně divoké a rozmanité, jako bylo tohle období. Na jedné straně tu byly oversized obroučky nejrůznějších geometrických tvarů, které reprezentovaly vášeň pro futuristické ideály. Model, inspirovaný stylem Mods, si můžete pořídit od Vogue VO 5354-S.

Trendsettery této éry byli John Lennon nebo Janis Joplin, kteří zpopularizovali takzvané “teashades”. Kulaté brýle s duhovými čočkami se nosili mezi hippies alias květinovými dětmi. Brýle byly symbolem míru, lásky a nespoutaného ducha současníků této dekády.

U nás v nabídce najdete model Ray-Ban RB 3592 s červeno-růžovými slunečními čočkami.

Ray-Ban RB 3592
Dalším modelem, který zapadá do “teashades” stylu je také Ray-Ban RB3647N v nestárnoucí černé barvě.

RB3647N
1980s–1990s

V 80. a 90. letech se brýle změnily z barevných a výstředních na lehké a praktické pro každodenní nošení. Jedním z nejoblíbenějších modelů osmdesátek byl model Wayfarer proslavený Tomem Cruisem ve filmu Riskantní podnik. Je to jeden ze stylů, které byly proslaveny dlouho po svém vzniku, protože původně vznikly v roce 1956. Náhoda? Nemyslíme si! Ray Ban totiž zaplatil product placement, který způsobil, že se v následujícím roce i mnoha dalších letech prodaly statisíce párů. Dost možná to byla nejlepší investice v historii brýlí. U nás v nabídce samozřejmě nesmí chybět, najdete ho zde.

Tom Cruise Wayfarer

Jaké období je vaší srdcovkou? Sledujte náš Facebook a Instagram a dejte nám vědět, rádi vám doporučíme naše další poklady.Váš Tým Easy Optic

 

Použité obrázky: archiv Easy Optic, pinterest.com

Vložte komentář

Pole označená jako "*" jsou povinná.

Maximální počet znaků je 1500.