×

Our showroom Easy Optic studio will be open on Saturday 27th of November from 10 am until 1 pm.

Black Friday 2021Black Friday 2021
Sunglasses for sport, OakleySunglasses for sport, Oakley
IExclusive Ray-Ban Titanium CollectionExclusive Ray-Ban Titanium Collection

WHO WE ARE

Welcome to the world of Easy Optic, where you can easily choose amazing branded glasses that will no longer be just a medical aid but a refined fashion accessory that underlines your personality and style. We open the door to the world where it plays with colors, refined design, and playful materials. All at great prices. You can easily buy glasses online or in our cozy studio, where we always welcome you with a smile on your face. Enjoy with us the choice of your new trendy glasses.Want to know more...

Inspire yorself with our blog

  • Proč jsou brýle ideálním vánočním dárkem

    Potřeboval by někdo z vašim blízkých nové brýle, ale vy si je sami netroufáte vybrat? Zvažujete, jestli dárek v podobě nových brýlí udělá obdarovanému opravdu radost? Přečtěte si náš článek a nechte se inspirovat.

    Read More...
  • Co nového v naší Oakley rodině?

    Kdo miluje hory tak ví, že příprava na ně se nesmí podcenit. A značka Oakley to ví zrovna tak. Pojďte se s námi podívat, co nového u nás od Oakley najdete a jak můžete jejich modely využít v nadcházejícím zimním období. Ať už během něj budete sportovat nebo si jen užívat horského vzduchu.

    Read More...